TARİHÇE: Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi nin kurulum çalışmalarına 2015 tarihinde başlanılmış, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 16.01.2017 tarihli ve 327 sicil numarası ile kurulmuştur. Kütahya İl Özel İdaresi %34 Kütahya Belediyesi %33 Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası’nın %33 ortak hisseler oranında hissesi bulunmaktadır.

KONUM-LOJİSTİK: Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi Kütahya – Afyonkarahisar karayolu üzerinde Kütahya İl Merkezine 30 km mesafede olup büyüklüğü 565 hektardır. OSB konumu nedeniyle büyük metropollere eşit uzaklıkta sayılabilecek(300 km) bir mesafededir. Organize Sanayi Bölgemizden Türkiye’nin tüm bölgelerine raylı sistemle taşımacılığı sağlamak amacıyla hat ve yükleme rampası yapılması hususunda çalışmalar sürmektedir. Zafer Hava alanına 5 km olup İstanbul-Antalya YHT hattının bir istasyonu, havaalanı ile OSB arasındaki bir konuma yapılacak olup, OSB ve Havaalanın müşterek faydalanması amaçlanmaktadır.  Gemlik limanına 250 km mesafede olması,ulaşım ve deniz yolu taşımacılığı yönünden de avantajlıdır.Yine Ankara-İzmir otoyolu OSB’ye 10 km mesafeden geçecektir.

ARSA TAHSİS DURUMU: Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi Organize Sanayi Bölgeleri yönetmeliği kapsamındaki her sektöre tahsis yapabilen karma bir OSB’dir.

OSB 565 hektar alana sahip olup imar planı 380 ve 185 hektar olarak 2 etaplı planlanmıştır.

İmar planı 1.Etapta 42 adet sanayi parseli 2 .Etapta ise 25 adet toplamda 67 adet sanayi parseli bulunmaktadır.

Hiçbir şekilde kar amacı güdülmeksizin altyapı katılım bedeli peşin 24 TL/m2 olarak belirlenmiştir. Vadeli olması halinde bul bedel 27 TL/m2 olup miktarın %25 i peşin, geriye kalan %75 ise 6 aylık periyotlar halinde 4 eşit taksitte tahsil edilmektedir.

Osb 1.etapta bulunan 42 adet sanayi parselinden 6 tanesinin tahsisi gerçekleşmiştir.

 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

 

YOL: OSB’nin 35 – 20 ve 15 metre genişliklerde olmak üzere toplam 20 kilometre uzunluğunda yol ağı vardır. OSB toplam iç yollarının 2.130 metrelik kısmının terasman kotunda toprak işleri İl Özel İdaresi marifetiyle tamamlanmıştır. Tüm yol ve sanat yapılan yapımının ihalesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yıl içerisinde yapılacak olup 1 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir.

ELEKTRİK: OSB-Altıntaş TM arası 14 km enerji iletim hattı yapım çalışmaları başlamıştır.Çalışmaların 2020 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.Yine bölgemiz içindeki D.M ve altyapı çalışmalarının 2020 yılı içerisinde başlaması ve 1 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

Organize Sanayi Bölgemi EPDK Elektrik Dağıtım Lisansına sahiptir.

DOĞALGAZ: Yapımı devam eden BOTAŞ-Afyonkarahisar/Bursa Seçköy hattında Organize Sanayi Bölgemize   9,25 km uzunluğunda 8 inç PE  kaplı doğalgaz boru hattı ve 2 adet pig istasyonun yapım çalışmaları başlamıştır.Çalışmaların 2020 yılı içerisinde tamamlanması ön görülmektedir. RM-A doğalgaz istasyonu ile birlikte OSB iç hatlarının yapımına 2021 yılı içerisinde başlanacak olup çalışmaların yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.

TEMİZ SU :   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yıl içerisinde yapılacak olup 1 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir

ATIK SU :   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yıl içerisinde yapılacak olup 1 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir.

YAĞMURSUYU :   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yıl içerisinde yapılacak olup 1 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir.

 

TELEKOM:   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yıl içerisinde yapılacak olup 1 yıl içerisinde çalışmaların tamamlanması öngörülmektedir.Organize Sanayi Bölgemizin Türk Telekom Bölge Müdürlüğü ile protokolü bulunmakta olup en kısa sürede firmalarımıza altyapı sağlanacaktır.